Reklamy

25 sierpnia 2012

Jak zainstalować templatkę do blogspota / blogger


Instalacja szablonu na blogspocie to najważniejsza z czynności którą wykonujemy przy zmianie wyglądu naszego bloga. Jest ona jednak prosta jak płukanie gardła letnią wodą z kranu. Wiadomo że ówcześnie musimy zaopatrzyć się w nasz szablon, dostępny na jednej ze stron do której linki podałem w tych postach:

http://sttitech.blogspot.com/2012/04/szablony-blogspot-wiecej-szablonow.html
http://sttitech.blogspot.com/2012/07/blogspot-szablony-szablony-i-jeszcze.html

Pisałem już o tym kiedyś, ale niedokładnie, przez co kilka osób miało problemy przy instalacji.
Gdy już posiadamy nasz wymarzony szablon wypakowujemy go na swoim dysku w efekcie czego otrzymamy jeden lub więcej plików z rozszerzeniem *.xml który to będziemy potrzebować przy instalacji. Jeżeli posiadamy więcej niż jeden plik xml oznacza to że szablon blogspot jest w postaciach z i bez konkretnego modułu. Przeważnie jest to slider obrazkowy umieszczony gdzieś w górnej części strony.

Logujemy się na swojego blogspota i klikamy zakładkę "szablon" i tam klikamy duży przycisk po prawej stronie ekranu
Następnie mamy dwie opcje. Pierwsza to Pobierz pełny szablon
Służy do zapisania naszego obecnie używanego szablonu na dysk. Jest to bardzo ważne, gdyż w przypadku popsucia czegoś, możemy później odzyskać nasz stary wygląd.
Druga, ta która nas interesuje to Przekaż która jest dostępna po wybraniu naszego pliku *.xml z nowego szablonu który ściągnęliśmy na dysk i rozpakowaliśmy. Wybieramy plik, przekazujemy i nowy szablon wisi na naszym blogu. Oczywiście większość blogger themes wymaga ingerencji w kod by coś w nich zmienić, ale o tym napiszemy kiedy indziej.

6 komentarze:

kurde nie zjarzyłem weź może nakręć o tym filmik. Następna notka powinna być o tym jak się dodaje zdjęcia na bloga.

W którym momencie masz problem ? Postaram się to sprecyzować bardziej.
Przypominam jednak że trzeba zwrócić uwagę na dwa punktu. Raz, czy szablon jest do Blogspota, bo na podanych stronach są nie tylko do niego, dwa czy posiada dynamiczne elementy jak slider, gdyż czasami są wykonane w CSSie i nie wymagają poszczególnych dupereli php, a czasami są oparte o funkcje bez których nie działają, lecz to raczej zdarza się przy template do chociażby Wordpress. Mamy też czasami template do WP przerobione na Bloggera, tak jak w moim przypadku.

to o czym napisałeś w tej notce nie jest problemem chyba nawet dla Maćka z Klanu, no i właśnie to jest paradoksalnie problem.

Osobiście wolałbym poczytać o dostosowywaniu szablonu do swoich potrzeb na poziomie kodu. Niestety ten problem wydaje się odsunąłeś na święte nigdy.

Pozdrawiam

No i właśnie tu pojawia się problem gdyż praktycznie każdy template wymaga innej ingerencji w kod właśnie z uwagi na inny kod. mogę opisać to na konkretnym przykładzie jeżeli już.

witam, mam bloga w blogspot, niestety po otwarciu winzip-em plikow szablonu, nie znajduje nigdzie pliku.xml, w jakis sposob wgrac takis szablon? z gory dziekuje

Bardzo fajny poradnik, prosto i zwięźle.

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...